Bieganie na bieżni - jak często i czy warto?
Jak biegać na bieżni efektywnie?
Trening na bieżni na bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wybierając bieżnię można realizować treningi niezależnie od warunków pogodowych, takich jak mróz, śnieg, deszcz czy silny wiatr. Dodatkowo dzięki specjalnym amortyzatorom wszystkie ćwiczenia na bieżni nie powodują obciążenia stawów, co występuje podczas zwykłego biegania po terenie. Coraz więcej modeli bieżni posiada także możliwość nachylenia pasa biegu poddanym kątem. W takiej sytuacji zwiększa się poziom trudności treningu. Kolejną zaletą biegania na bieżni jest możliwość jednoczesnego oglądania filmu, serialu, ale także słuchanie muzyki. Jednak poza tym co daje bieganie na bieżni uwzględnić należy również odpowiednią odzież do biegania. Warto zastanowić się zatem jakie buty do biegania na początek będą najlepszym wyborem. Do ćwiczeń realizowanych na bieżni należy wybrać strój, który nie będzie powodował krępowania ruchów. W tym wypadku najlepiej sprawdza się odzież termoaktywna, która umożliwia sprawne odprowadzenie potu. Niezmienne są jednak także inne gadżety do biegania oraz obuwie. Buty powinny posiadać system amortyzacji, choć nie jest to koniecznością ze względu na fakt, że amortyzowana bieżni nie powoduje obciążenia kolan, jak w przypadku biegania w terenie. Przydatny będzie natomiast także bidon z wodą, mały ręcznik, a także stoper. Od tego jak biegać na bieżni zależy efektywność treningu. Dlatego przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń należy wykonać przynajmniej kilku minutową rozgrzewkę. Tym samym jeżeli trening ma trwać około 50 minut, wówczas rozgrzewka powinna trwać co najmniej 10 minut. Nie należy zapominać także o tym, aby po zakończonym biegu wykonać przynajmniej kilka ćwiczeń rozciągających. Wówczas ciało może się odprężyć oraz rozluźniają się mięśnie. Można także wówczas zdecydować się na wolniejszy marsz po bieżni. Wówczas to co daje bieżnia będzie widoczny w bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia regularnych treningów.
Jak często biegać na bieżni?
Jak biegac na biezni oraz czy bieganie na bieżni jest zdrowe - to pytania, które zadają sobie osoby przed rozpoczęciem treningów biegowych. Trening na bieżni polecany jest zwłaszcza osobom, które pragną scalić nadmierną ilość tkanki tłuszczowej i to bez wychodzenia z domu. Zaś to ile biegać na bieżni zależy od indywidualnych planów treningowych oraz możliwości organizmu. Wówczas bieganie na bieżni co daje to przede wszystkim lepsza kondycja działa, a także zwiększone wydolność układu oddechowego. Jednak bieganie na biezni a bieganie na dworze znacznie się od siebie różnią. Na bieżni nie jesteśmy uzależnienie od negatywnych warunków atmosferycznych. Tym samym można realizować treningi niezależnie od pogody. Dodatkowo bieganie na dworze wymaga zastosowania amortyzowanych butów, gdyż inaczej dochodzić może do obciążenia stawów. Istnieją zatem bardzo liczne zalety biegania na bieżni.
Aby jednak skutecznie spalać tkankę tłuszczową należy popracować nad właściwą techniką ćwiczeń realizowanych na bieżni. Najpierw więc należy stanąć na bokach bieżni, włączyć najniższe tempo. Następnie należy spokojnie wejść na pas biegowy. Bieg realizuje się zawsze środkiem pasa, natomiast nie przy jego krawędzi. Zapewnia to większy zakres ruchu, a jednocześnie nie prowadzi do skracania stawianych kroków. Dodatkowo na środku bieżni znajduje się najlepsze amortyzacja. Wówczas nie wywołuje się napięcie na ramionach, szyi oraz plecach. Ważne jest również, aby podczas biegu utrzymywać postawę wyprostowaną należy pochylać głowy do przodu, gdyż powoduje co mocne napinanie mięśni. W czasie biegu warto patrzeć przed siebie, rozluźnić barki, ramiona oraz wciągnąć brzuch. Każdy krok powinien opadać na środkowo-tylną część stopy. Nie należy także trzymać się uchwytów po bokach, gdyż wykorzystuje się je tylko podczas wchodzenia oraz schodzenia z bieżni. Są również pomocne w czasie zmiany prędkości.
Co daje bieganie na bieżni?
Czy warto biegać na bieżni oraz jak często biegać na bieżni, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Aby skutecznie schudnąć na bieżni należy ćwiczyć przez 40 minut. Najpierw jednak konieczne jest wykonanie 10 minutowej rozgrzewki. Po zakończeniu właściwych ćwiczeń konieczne jest także wykonanie rozciągania klub wolnego biegu, co pozwoli rozluźnić mięśnie. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy ćwiczenia na bieżni realizowane są co najmniej 3 razy w ciągu każdego tygodnia. Można zatem robić 1 lub 2 dni przerwy między kolejnymi treningami. Co daje bieganie na bieżni elektrycznej? Wzmacnia mięśnie, uelastycznia stawy, a ponadto zwiększa wydolność organizmu. Natomiast to co daje bieżnia na siłowni zależy od sposobu realizowanych ćwiczeń oraz częstotliwości. Dlatego to jak długo biegać na bieżni zawsze zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości fizycznych organizmu. Ważne jest jednak, aby rozpocząć od prawidłowej techniki biegania, a następnie intensyfikować treningi.
Warto przeczytać również: Jakie skarpetki do biegania?
Czy bieganie na bieżni jest zdrowe?
Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poza wymienionymi kwestiami technicznymi dużym problemem w przypadku początkujących osób biegających na bieżni jest zbyt krótki czas treningu. Po kilkunastominutowym biegu nie dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej. Jest to zbyt mało czasu na to, aby rozpoczęło się jej spalanie. Zatem jak trenować na bieżni, aby zrzucić nadmierne kilogramy? Zgodnie z badaniami przez 30 minut wysiłku fizycznego energia czerpana jest z glikogenu, odkładającego się w mięśniach oraz dostarczanego w posiłkach. Natomiast po 30 minutach rozpoczyna się spalanie tłuszczu. Aby zatem trening przynosił efekty powinien trwać minimum 45 minut, a najlepiej całą godzinę. Nie trzeba decydować się na wysokie obciążenie oraz intensywne tempo przez cały czas. Ważne jest jednak, aby treningi były wystarczająco długie, a ponadto regularne. Poza tym że bieżnia umożliwia zrzucenie kilogramów wpływa także pozytywnie na wygląd sylwetki. Przyjmuje się, że nawet jedna godzina treningu na bieżni pozwoli spalić od 400 do 800 kalorii. Natomiast realizując trening interwałowy można spalić nawet do 1000 kalorii.