• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Pilates - co to jest, na czym polega i dla kogo?

2022-01-20
Pilates - co to jest, na czym polega i dla kogo?

Trening dla początkujących kobiet nie zawsze musi kończyć się litrami wylanego potu, a także łez na sali. Okazuje się również, że nie każde ćwiczenia muszą być okupione nadludzkim wysiłkiem fizycznym, który ma pomóc nam w zachowaniu pięknej i zdrowej sylwetki. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się pilates, który jest opracowanym zestawem ćwiczeń, które nie tylko mają wpłynąć na naszą kondycję i wyrzeźbienie sylwetki, ale przede wszystkim na dobre samopoczucie i inne korzyści w obszarze zdrowotnym, które można dzięki niemu osiągnąć. Tak więc czym jest pilates, na czym on polega i dla kogo jest przeznaczony?

Co to jest pilates?

Pilates to nic innego jak świetnie opracowany i skomponowany zestaw ćwiczeń, który można wykonać nawet we własnym zaciszu domowym. Niemniej jednak wiele osób wciąż zastanawia się, co to pilates? Tak więc pilates- co to jest? Otóż pilates trening to trening, który opiera się głównie na wykonywaniu ćwiczeń, przy wykorzystaniu własnego ciężaru ciała. Tak więc pilates- co to takiego? Otóż jest to trening, który może wykonać każdy z nas we własnym zakresie i we własnym domu. Nie potrzeba do niego zaawansowanych akcesoriów rodem z najlepszych siłowni. Wystarczy bowiem jedynie odrobina chęci, a także umiejętne wykorzystanie własnego ciężaru ciała.

Na czym polega pilates?

Skoro już wiemy ćwiczenia pilates - czym są, a także mamy świadomość odnośnie tego jak ćwiczyć pilates. Warto również wiedzieć że istnieje możliwość zapisania się na specjalne zajęcia. Niemniej jednak zajęcia pilates - co to jest? To możliwość wykonywania tego treningu w grupach, ze specjalnym instruktorem, który zadba o poprawność i sprawny przebieg całego treningu. Powracając jednak do sedna, czyli tego, na czym polega pilates? Otóż jest to trening, który ma niezwykle statyczny charakter. Można powiedzieć, że łączy on w sobie elementy innych treningów i dyscyplin sportowych jak np:

Tak naprawdę, ćwiczenia pilates zostały opracowane przez niemieckiego sportowca, który opiekował się żołnierzami podczas pierwszej wojny światowej. Wówczas treningi pilates były nakierowane głównie na osoby, które po kontuzji i urazach, miały problem w powrotem do pełnej sprawności i satysfakcjonującego stanu zdrowia. Trening pilates polega głównie na wykorzystaniu własnego ciężaru ciała, a jednocześnie na zaktywizowaniu praktycznie wszystkich, możliwych grup mięśniowych- począwszy od mięśni rąk, aż po mięśnie barków, pleców, a także brzucha, nóg i pośladków.  Pilates - na czym polega? Otóż trening te ma za zadanie rozciągnąć wszystkie partie mięśniowe, a także uelastycznić je i wzmocnić. Warto wspomnieć, że pilates ćwiczenia mają bardzo harmonijny charakter i z wykonuje się je w niezwykle statycznym tempie, uwagę przykładając do zachowania prawidłowej techniki oddechu.

Pilates w domu ćwiczenia

Pilates co to za ćwiczenia? Otóż to taki rodzaj treningu, który może wykonać każdy w swoim domu. Jednak jeśli zajęcia z pilatesu nie są w odpowiednich dla nas godzinach, to ćwiczenia z pilatesu można śmiało wykonywać we własnym zakresie. Tak więc pilates - jak ćwiczyć? Otóż na samym wstępie należy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, która przygotuje nasze ciało do wysiłku fizycznego. Warto zadbać o odpowiednie rozgrzanie stawów biodrowych i obręczy barkowej. Podstawowe ćwiczenia pilates to między innymi: ćwiczenia na płaski brzuch- unoszenie nóg z pozycji leżącej, tak by utrzymany był kąt prosty pomiędzy biodrami a podłożem. Kolejno w momencie kiedy czujemy napięcie na brzuchu, należy zatrzymać opuszczanie nóg i wytrzymać w tej pozycji kilka sekund. Kolejne uniesienie, to moment, w którym nogi należy unieść w pozycji przypominającej kształtem literę V. Całość wykonujemy w trzech seriach. ćwiczenia pilates na kręgosłup- wzmocnienie mięśnie kręgosłupa jest niezwykle istotne. Wówczas warto zacząć od "rolowania". W tym celu stajemy na wyprostowanych nogach i wyciągamy kręgosłup, wraz z wydechem powoli opuszczamy tułów ku dołowi, a wraz z wdechem ponownie go podnosimy. Całość znów wykonujemy w trzech seriach. ćwiczenie na mięśnie głębokie - opierają się głównie na prostym i przyjemnym wciąganiu brzucha w pozycji klęku podpartego. W takiej pozycji wytrzymujemy około 6 sekund i wypuszczamy powietrze. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w dwóch seriach.

Pilates - dla kogo?

Prawidłowym stwierdzeniem będzie jak najbardziej to, że ćwiczenia pilates są dla każdego bez wyjątku. Tak więc pilates dla kogo i pilates co daje? Otóż śmiało można powiedzieć, ze ten trening sprawdzi się w przypadku osób, które i tak pozostają aktywne fizycznie, jednak nie wyklucza to również osób, które dopiero co decydują się na wprowadzenie tego typu aktywności do swojego życia. Pilates jest również dla osób, które chcą odzyskać pełną sprawność fizyczną po urazach, a także dla kobiet w ciąży, seniorów i osób walczących z nadwagą. Jest to trening w pełni bezpieczny, a każde sekwencje wykonuje się w zgodzie z własnym ciałem. Nie ma więc mowy o żadnym ryzyku kontuzji czy też przeciążeniu.  

pixel