Czym jest trening aerobowy i co nam może dać?
Szczupła sylwetka to coś, do czego dążymy za wszelką cenę, a wykonując odpowiednie ćwiczenia, jesteśmy w stanie mocno przyspieszyć proces odchudzania. Dobrze zbilansowana dieta sprawia, że efekty widoczne są bardzo szybko, ale jeśli zależy nam na prawdziwej metamorfozie, powinniśmy zacząć regularnie ćwiczyć. Trening aerobowy zapewnia mocne przyspieszenie efektów, wzmacnia mięśnie i wysmukla sylwetkę. Czym jest i jak działa na nasz organizm? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Co to jest trening aerobowy?
Trening aerobowy to ćwiczenia typowo wydolnościowe, które poprawiają kondycję i wpływają na kształtowanie naszej sylwetki. Dobrze przeprowadzony trening aerobowy ma ogromny wpływ na ilość spalanej tkanki tłuszczowej, jest to wiec idealny dodatek do dobrze zbilansowanej diety odchudzającej. Można go traktować jako element zdrowego stylu życia, stosuje go też wielu sportowców. To idealne przygotowanie do maratonu i innych zawodów wymagających wysokiej wydolności organizmu. Do przeprowadzenia takiego treningu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, ale warto odwiedzić sklep sportowy, by kupić wygodne spodnie i lekkie obuwie. Największą zaletą treningu aerobowego jest fakt, iż można go wykonywać w każdym miejscu. Nie ma znaczenia, czy mieszkamy w małym mieszkaniu, czy domu z tarasem. Można go uprawiać zarówno w warunkach profesjonalnej siłowni, klubu fitness czy w podmiejskim parku. Wystarczy odrobina dobrych chęci, by rozpocząć proces metamorfozy naszej sylwetki.
Na czym polega trening aerobowy?
Wielu z nas aeroby kojarzą się z bieganiem i trzeba przyznać, że czynność ta może być jednym z elementów treningu aerobowego, ale mówienie, że aeroby to tylko bieganie jest ogromnym nadużyciem. Trening aerobowy to każde ćwiczenie, które powoduje zwiększenie wymiany tlenowej w organizmie. Co to znaczy? Ano to, że nasze mięśnie w trakcie aerobów otrzymują bardzo dużą ilość tlenu, co przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. W trakcie ćwiczeń aerobowych wzrasta tętno i ciśnienie tętnicze krwi. Metabolizm przyspiesza, a czynności takie jak bieganie, pływanie, ćwiczenia na orbitreku czy rowerze sprawiają, że nasza kondycja ulega polepszeniu, a my czujemy się zdecydowanie lepiej. Coraz częściej w treningu aerobowym wykorzystuje się specjalne gumy i taśmy, które są w stanie stworzyć dodatkowy opór. Warto pamiętać, że taki rodzaj wysiłku fizycznego, pomimo że jest bardzo skuteczny, nie zapewni idealnej figury, jeśli nie zadbamy o odpowiedni sposób odżywiania. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z treningiem takim jak pilates gwarantuje piękny wygląd, ale obie te rzeczy muszą iść ze sobą w parze. Wiemy już, co to jest trening aerobowy, wiemy też, na czym polega trening aerobowy. Teraz zajmiemy się kolejnymi ważnymi aspektami tej aktywności, by pokazać jakie korzyści można osiągnąć w trakcie wykonywania takich ćwiczeń.
Ile powinien trwać trening aerobowy?
Wiele osób zastanawia się, ile powinien trwać trening aerobowy, by przynieść pożądane efekty. Specjaliści radzą, by takie ćwiczenia przeprowadzane były przez okres przynajmniej 40 minut. Nie sam czas jest jednak najważniejszy, trening powinien się odbywać na poziomie 65% tętna maksymalnego. Dla większości z nas odpowiednie będzie więc tętno z przedziału 120-140 uderzeń serca na minutę. Jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, musimy wiedzieć, że jej spalanie zaczyna się odbywać dopiero po upływie 20-25 minut od rozpoczęcia aerobów. Pamiętajmy, że w początkowym czasie nasz organizm nie spala tkanki tłuszczowej, a jedynie węglowodany (glikogen), które są dostępne jako szybkie źródło energii. Dopiero po wspominanych 20 minutach do pozyskiwania energii wykorzystywana jest tkanka tłuszczowa. Jeśli nasz trening będzie trwał krócej, nie osiągniemy zamierzonych efektów.W początkowym okresie powinniśmy ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Poprawa kondycji może spowodować, że będziemy mogli zwiększyć intensywność i ćwiczyć nawet 5-6 razy w tygodniu. Wiele osób oprócz aerobów wykonuje również ćwiczenia typowo siłowe. Jak połączyć trening siłowy i aerobowy? Sprawa nie jest prosta, ale da się to zrobić. Najlepszym sposobem pogodzenia tych 2 rodzajów treningów na jednej sesji jest wykonywanie aerobów po zakończeniu treningu siłowego. Bardzo ważne jest, by po takich ćwiczeniach odpowiednio zasilić organizm w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Co jeść po wieczornym treningu aerobowym? W momencie, gdy ostatni posiłek wypada późnym wieczorem, warto ograniczyć węglowodany i skupić się na dobrze przyswajalnym białku. Będzie ono sprzyjać rozbudowie mięśni i nie odłoży się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej.
Co daje trening aerobowy?
Zastanawiasz się, co daje trening aerobowy? Korzyści, jakie możemy osiągnąć, regularnie ćwicząc aeroby, są naprawdę ogromne. Taki rodzaj treningu podnosi naszą wydolność i przyczynia się do poprawy wyglądu. Trzeba przyznać, że dla wielu osób jest on najlepszym sposobem na pozbycie się nadwagi. Trening aerobowy to jednak nie tylko mniejsza ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach i pośladkach. To doskonała okazja, by wzmocnić organizm i uwolnić się od wielu popularnych chorób cywilizacyjnych. Jak wszyscy wiemy, ruch to zdrowie, a naukowcy dowiedli, że długotrwała aktywność fizyczna na umiarkowanym poziomie bardzo dobrze wpływa na serce i cały układ krążenia. W trakcie treningu aerobowego nasze mięśnie i mózg dostają olbrzymią porcję tlenu, który poprawia nasze samopoczucie i zwiększa wydolność. Pamiętajmy, że do osiągnięcia wszystkich korzyści potrzebna jest regularność. Ważne, by aeroby stosować przynajmniej kilka razy w tygodniu, pamiętając, że trening ten polega na długotrwałym utrzymywaniu podwyższonego tętna. Nie chodzi o to, by biec, pływać, czy ćwiczyć na 100% swoich możliwości, a bardziej kontrolować tętno i utrzymywać je na poziomie około 130 uderzeń na minutę. To dzięki temu będziemy w stanie wyciągnąć z takiej aktywności maksimum korzyści. Co po treningu aerobowym powinniśmy robić? Bez wątpienia przyda się dobry posiłek potreningowy i odpowiednia porcja regeneracji. Nie samym treningiem człowiek żyje! Po intensywnym wysiłku powinniśmy dobrze wypocząć. Regeneracja jest bowiem tak samo ważna, jak same ćwiczenia. Zapobiega przetrenowaniu i sprawia, że następnego dnia znowu mamy ochotę na trening. Jeśli nie zapewnimy organizmowi odpowiedniej porcji odpoczynku, korzyści z treningu będą niewielkie lub wcale ich nie będzie. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta. Co zjeść po treningu aerobowym? Najlepiej sporą ilość białka i niewielką ilość węglowodanów, które ograniczamy tylko, gdy trening przeprowadzany jest późnym wieczorem.